Otázky a odpovědi

Jaký je BSP? (bernský salašnický pes)

BERNSKÝ SALAŠNICKÝ PES známý také jako BERNER SENNENHUND nebo BERNESE MOUNTAIN DOG - Bernský salašnický pes má nádherný temperament. Je spolehlivý, konzistentní, má silnou touhu, prosím, a vždy se zdá být ve vedoucí situaci. Berňák je výborný rodinný společník. Je oddaný, věrný a milující svou rodinu a vyžaduje spoustu lidské společnosti., To není pes, který by mohl zůstat venku, ale spíše musí být plnoprávným členem rodiny. Má klidnou a mírnou povahu, která z něj dělá velmi vhodného psa k dětem i do společenství s jinými zvířaty. Možná se zdají být rezervovaní nebo nedůvěřiví k cizím lidem, ale nikdy ne agresivní nebo bázliví.  Berňák však není hlídací pes. Zatímco on štěkáním zastrašuje, obecně platí, že Berňák má velice přátelskou povahu.:)

 

Jaké má Berňák zdravotní problémy?

Bohužel, Bernský salašnický pes má relativně krátký život s průměrem 7 až 8 roků. Nicméně, existují jedinci, kteří žijí 10 let i déle.  Švýcaři říkají: "Tři roky mladý pes, tři roky dobrý pes a tři roky starý pes... všechno ostatní je dar od Boha."  Mezi některé zdravotní problémy, které ovlivňují toto plemeno patří : kyčelní a loketní dysplazie, rakovina, břišní dystorze, autoimunitní choroby, poruchy štítné žlázy, oční onemocnění a problémy s kůží a srstí .

Pokud uvažujete o koupi štěněte Bernského salašnického psa nebo jakéhokoliv jiného plemene, je velmi důležité provést správnou volbu zodpovědného a seriózního chovatele. Ujistěte se, že rodiče budoucího štěněte mají všechny zdravotní atesty.  To by mělo zahrnovat, mimo jiné, RTG dysplazie kyčlí a loktů,  a oči by měly být na pohled normální a jasné. (Více informací na www.

Co všechno Berňák umí a co potřebuje?

Bernský salašnický pes je dychtivý potěšit, je inteligentní a citlivý.

Povahový popis Berňáka: jistý, pozorný, bdělý a nebojácný v každodenních situacích, dobromyslný a přítulný v chování vůči důvěrně známým osobám, sebejistý a přátelský vůči cizím osobám, středního temperamentu, dobře ovladatelný.

Na prvním místě potřebujete lásku ke zvířatům. Bez ní dlouho nevydržite stres spojený s výchovou štěněte.

 

 

 

 

 

 

Chcete znát náš rodokmen (pedigree)?

Amanda ze Skoby    -   phot0038.jpg (970,6 kB)

 Victor de Marais Champagne   - pes2.jpg (536,5 kB)   pes1.jpg (488,3 kB)

ADAM Trojan z Lomné      - krycí pes

Proč štěně škytá?

Škytavka u psů je docela běžná a to hlavně u štěňat. Když štěňátka jedí a pijí, mohou spolknout velké množství vzduchu. Vzduch, protože vstupuje do jícnu a žaludku, má tendenci spustit škytání. Nikdy nebyl zaznamenán případ, kdy by škytavka byla důsledkem jakékoli nemoci nebo poruchy. Škytavka u psů je zcela normální a běžná a to zejména u štěňat do osmi měsíců.

Není zde opravdu nic, co byste mohli pro své štěně udělat pokud má škytavku, nežli čekat, až odezní. Škytál-li štěně po jídle či pití, pokuste se granule namáčet a zabránit pití ledové vody, lépe voda odstátá, odražená.

Pozor na skutečnost, škytá-li štěně a současně se dáví. Jedná se o plicní červy. Nutno odčervit přípravkem STRONGHOLD!

.